Bakgrunn og prosess
• 15. september: Suldal og Sirdal la inn eit felles bod på 104 millionar kroner for Kvitsøy sin eigarpost i Lyse AS (0,233 %).
• 30. september: Kvitsøy kommunestyre godkjende salet.
• Oktober–november: Dei andre eigarkommunane i Lyse fekk høve til å nytta forkjøpsretten sin. Ingen valde å gjere dette.
• 19. desember: Suldal og Sirdal kommunar tiltrette aksjonæravtalen
• 22. desember: salet blir formelt gjennomført.
– Dette er ei gladmelding for Suldal! Vi har fått ein strategisk posisjon i eit selskap som har stor betydning både for kommunen og regionen vår. Eigarskap gir oss som vertskommune både innflytelse og langsiktig verdi, og vi ser fram til å bidra aktivt i eigarskapen, sier Mads Drange, ordfører i Suldal.
Ordførar i Sirdal, Jonny Liland, legg til:
– Sirdal kommune har eierskap i Å energi. Når muligheten for eierskap i Lyse bød seg, ble det vurdert som et langsiktig strategisk grep. Veien hit har ikke vært uten utfordringer, og jeg er glad for at vi nå kommer helt i mål. Lyse er en stolt og spennende bedrift og største enkelteier i Sira Kvina kraftselskap som regulerer de store vassdragene i kommunen vår. Vi trer inn i eierskapet med en ambisjon om å være en bidragsyter.
Styreleiar i Lyse, Harald Espedal er positiv:
– Frå styret si side ser vi positivt på at sentrale vertskommunar som Suldal og Sirdal no blir eigarar i Lyse. Sirdal og Suldal har langvarig tilknytning til konsernet og felles interesser for vidareutvikling av Lyse. Dette utvidar eierskapet regionalt i et selskap som er viktig for heile regionen, seier Espedal.