Nytt fra våre medlemmer

Typhonix blir svensk - Validé gjør topp 3-exit

Skrevet av Validé | 16. jan 26

Typhonix er et forskningsbasert selskap, med røtter tilbake til PhD-arbeidet til UiS-forsker Trygve Husveg i 2006. Husveg er gründer av Typhonix. Selskapet har flere patenterte design for ventiler, pumper og annet prosessutstyr med såkalt «low shear»-teknologi, og driver med rensing av produsert vann i prosessindustrier.

Validé har fulgt selskapet fra forskningsidé til kommersialisering, og har bistått selskapet i tykt og tynt, smått og stort, i hele 19 år.

Dette salget plasserer seg finfint inn på Validé sin topp 3-liste over historisk gode exits.

– Noen flere nuller enn vanlig, sier investeringsdirektør Johannes Løyning.

– Det er gledelig at Typhonix får nye eiere og løftekraft! Fantastisk forskning fra Universitetet i Stavanger (UiS) og Trygve Husveg, jærsk gründerspirit og stayerevne fra de mange som har støttet opp om selskapet. Selskapet har vært internasjonalt fra dag én, med JIP’er (Joint Industry Projects) sammen med flere energiselskaper og ventilprodusenten Mokveld Valves. Nå tas selskapet videre på nye industrieventyr, sier Anne Cathrin Østebø, adm.dir i Validé.

Mange må takkes for denne suksesshistorien

Validé gratulerer Berner Industrier med et nytt flott selskap, og vi takker Trygve, UiS, øvrige eiere, styret og samarbeidspartnere.

Flott levert: Trygve Husveg, Niels van Teeffelen, Stig Hognestad, Oddmar Johannesen, Rune Sipilä-Husveg, Mari Stokka, Ole Jørgen Engelsvoll, Atle Sjølyst-Kverneland, Olav Austbø, Svein Tore Sivertsen, Torleif Bilstad, Terje Handeland, Johannes Løyning og Anne Cathrin Østebø, samt Norges forskningsråd, Innovasjon Norge og operatørselskap.