Nyheter

Finalist III: Eventyrlig utvikling på kort tid

Skrevet av Arne Birkemo | 24. okt 25

– Egentlig liker jeg best å få være i fred og jobbe på, men det er kjekt å bli lagt merke til, sier administrerende direktør Fredrik Andersen om å være én av de fem finalistene i Årets bedrift.

– Vi har levert sterke økonomiske resultater på relativt kort tid, og slike ting blir lagt merke til, legger han til.

For 39. gang skal prisen Årets bedrift i Stavanger-regionen deles ut. Juryen har nominert fem finalister. Vinneren kårespå festmiddagen i Atlantic Hall 13. november.

Årets bedrift deles ut av Næringsforeningen i Stavanger-regionen og Handelsbanken.

I fjor var det Westcontrol som stakk av med prisen.

For Prima Protein startet selve produksjonen i 2019. Allerede første driftsår omsatte bedriften for 277 millioner kroner. I 2024 passerte selskapet én milliard kroner i omsetning – samtidig som det har levert overskudd hvert eneste år.

Med et driftsresultat på 191 millioner i 2024, har Prima Protein akkumulert et samlet driftsoverskudd på nær 570 millioner kroner siden oppstarten.


 
Store investeringer
– Da vi startet, hadde vi ingenting. I 2018 bygde vi en helt ny moderne fabrikk, og investerte tungt fra dag én, forteller Andersen. 

Så langt er det investert nærmere 500 millioner kroner i anlegget i Egersund.

I 2019 behandlet fabrikken 75.000 tonn råstoff. Fra 2023 har volumet stabilisert seg på 130.000 tonn årlig. Etableringen har også bidratt til å redusere lekkasje av norskfanget fisk til utlandet – en trend selskapet har vært med på å snu.

Les om de andre finalistene:

Finalist I: Pedersgata Utvikling

Finalist II: Jæder

Finalist IV: Interwell i ny drakt


– Mer miljøvennlig

Produksjonen hos Prima Protein baserer seg på gass som energikilde, noe som gir betydelige miljøgevinster sammenlignet med tradisjonelle brensler. Bedriften har fra starten hatt et tydelig mål om å drive mest mulig miljøvennlig.

– Et viktig prinsipp for Prima Protein er å bidra til et bærekraftig økosystem. Råstoffet kommer fra ansvarlig forvaltede fiskerier, og omfatter også avskjær og biprodukter fra fiskeforedling til konsum. Hele fisken utnyttes – ingenting går til spille, forklarer Andersen.

LES OGSÅ: – Uten vinnerne i næringslivet, uten vinnerne av Årets bedrift – forsvinner mye av grunnlaget i vår velferdsmodell
 
Nøkkelen til suksess
Andersen peker på flere nøkkelfaktorer som har bidratt til Prima Protein sin suksess.

– Vi har solide eiere, Anbjørn Øglend og Jakob Hatteland, og god tilgang på kapital – det har gitt oss mulighet til å satse offensivt. 

– Beliggenheten i Egersund er også en styrke. Vi er tett på fiskefeltene, og i samspill med andre aktører i havneområdet bidrar vi til å styrke Egersund som en attraktiv og effektiv fiskerihavn. 

Men det aller viktigste er menneskene bak driften, mener sjefen. 

– Et dedikert og kompetent team som leverer, dag etter dag. Uten dem hadde vi aldri vært der vi er i dag, sier Andersen.

Selskapet startet med ti ansatte og har i dag vokst til 19, inkludert to lærlinger. Ni av dem har tatt fagbrev gjennom bedriften. 

Som fotballentusiast trekker han paralleller til lagbygging.

– Vi bygger et stadig sterkere lag. Det handler ikke bare om å ha gode spillere, men også en solid stall. Med en snittalder på 35 år, lavt sykefravær og høy stabilitet har vi et robust fundament. Mange motiveres av å være med på noe nytt – å få forme sin egen arbeidsplass, i stedet for å tre inn i en bedrift der alt allerede er satt, avslutter Andersen.