Næringsforeningen er i gang med å finne nye kandidater til Styrekandidatene 2026. Programmet gir flere unge reell styreerfaring med å hospitere i et ekte styre i en ekte bedrift.
Amanda Seldal og Tonje Dueland er med i nåværende programår, og stortrives. Begge hospiterer i styret til Marlog.
– Styrearbeid har alltid vært et område jeg har hatt interesse for, og som jeg ser stor verdi i å forstå bedre. Et styreverv innebærer betydelig ansvar og innflytelse, og jeg ønsket derfor innsikt i styrerommets arbeid og hva som forventes av et styreverv, sier Dueland, som til daglig er Director of Strategic Marketing i Laerdal Medical.
– Å hospitere i styret til Marlog har og er givende. Det gir en unik mulighet til å følge diskusjonene, forstå dynamikken og bidra med egne perspektiver. I min jobb utarbeider jeg dokumenter som skal til styret, og nå får jeg oppleve prosessen fra den andre siden. Det gir verdifull innsikt. Marlog er et mindre selskap med internasjonale vekstambisjoner, et område jeg har erfaring med fra før, sier Dueland.
Oppfordrer andre til å søke
Seldal forteller også om en veldig lærerik tid.
– Jeg har lenge hatt et ønske om å lære mer om strategisk arbeid og få innsikt i styrearbeid, men det er ofte vanskelig å få denne typen erfaring tidlig i karrieren. Gjennom Styrekandidatene har jeg fått en unik mulighet til å sitte i styrerommet og observere hvordan strategiske beslutninger faktisk tas, sier Seldal og legger til:
– Å hospitere i styret til Marlog har vært svært lærerikt. Det å få følge diskusjonene mellom daglig leder og styret gir verdifull innsikt i samspillet mellom operativ drift og strategisk nivå. Det er også spennende å få være med i arbeidet med å legge selskapets strategi for året.
Det er ikke noe å lure på. Å være med på Styrekandidatene har vært en fantastisk mulighet for meg. Å få denne erfaring i tidlig alder har vært utrolig lærerikt.
Både Seldal og Dueland anbefaler andre unge som er interessert i å lære mer om styrearbeid om å søke.
– Det er ikke noe å lure på. Å være med på Styrekandidatene har vært en fantastisk mulighet for meg. Å få denne erfaring i tidlig alder har vært utrolig lærerikt, sier Dueland.
– Interessen for strategisk arbeid har ikke blitt mindre. Tvert imot har erfaringen bekreftet at dette er et område det er ønskelig å jobbe videre med, og som har stor verdi i kombinasjon med faglig bakgrunn og rollen som HSE & Security Advisor i Interwell, sier Seldal.
I tillegg til deltakelse i styremøter, skal kandidaten delta i fagsamlinger i regi av Næringsforeningen og ressursgruppen.
Slik søker du på Styrekandidatene
Søkerne må være under 37 år. Det er et krav at kandidaten har virke i Stavanger-regionen. Søkere må ikke ha andre profesjonelle styreverv (borettslag og idrettslag teller ikke).
Deltakerne på Styrekandidatene 2026 skal hospitere i følgende selskaper:
Her kan du lese mer om bedriftene og styrene i årets Styrekandidatene.
Førte gang for Smed
Smed T. Kristiansen er med for første gang. Daglig leder Svein Westlund Kristiansen gleder seg til å være med.
– Styrekandidatene er et kjempebra tiltak – en vinn-vinn for både bedrifter og selskaper, sier han.
Smed T. Kristiansen er en familiebedrift på Tasta som kan dateres tilbake til tidlig 1800-tallet.
– Vår familie tok over i 1932. Vi holder hovedsakelig på med røroppheng, «pipe supports», til energibransjen. Den utvidede energibransjen er vår største kundegruppe. Akkurat nå holder vi mye på med karbonfangst, forteller Kristiansen.
– Siden vi er en familiebedrift, er det familie både i ledelsen og i styret – men leif Johan Sevland er styreleder. Han har vært en enorm ressurs for oss i mange år. Å få inn en ny person, yngre enn de fire som sitter i styret i dag, og få noen nye perspektiver vil styrke oss som bedrift. Kjønnsbalansen i dag er 25 prosent, så vi ser for oss å veldig gjerne få inn en kvinne, med en teknisk eller økonomisk bakgrunn, sier Kristiansen.
– God erfaring for både bedriften og kandidaten
Han understreker at målet er å få inn en kandidat som kan bidra, og veldig gjerne bli et ordinært styremedlem etter at programmet er ferdig.
– Det er det vi ønsker. Om det ikke blir noe av, vil bedriften uansett få mye igjen for det, og kandidaten får viktig erfaring som de kan fylle på CV-en. Vi gleder oss til å komme i gang, avslutter Kristiansen.
Rekruttererselskapet Visindi sørger for at søknadsprosessen blir så smidig som mulig.