20. januar 2026
Kyrre Knudsen, sjeføkonom i Sparebank 1 Sør-Norge presenterte Konjunkturbarometeret 2026 på Solamøtet. Foto: Maria Mår Johansen
Konjunkturbarometeret 2026:
– Rogaland er verden «på speed» – men rammevilkår demper
Bedriftene i Rogaland er litt mindre positive enn før, men tror fortsatt på vekst, flere ansatte og lønnsomhet, men tre av ti bedrifter nøler med investeringene på grunn av usikkerhet rundt rammevilkårene i Norge.
Det kom fram da sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebanken 1 Sør-Norge la fram Konjunkturbarometeret vinteren 2026 på Solamøtet mandag foran en fullsatt sal på Clarion Hotel Air.
Konjunkturbarometeret er basert på svarene fra 1050 bedrifter i Sør-Norge, og rapporten indikerer at bedriftene samlet sett venter vekst det neste året. Optimismen er størst blant vestlandsbedriftene, etterfulgt av bedriftene i Vestfold og Stor-Oslo.
Næringslivet i Rogaland, Telemark og Buskerud har også positive forventninger til 2026, men noe lavere enn de førstnevnte.
Sjeføkonom Knudsen trekker fram de tre viktigste hovedtrekkene som blir viktig for vår region i 2026:
1. Bedriftene i Rogaland venter vekst og flere ansatte
2. Bedriftene venter bedre lønnsomhet, men det er forskjeller på bransje og region
3. Geopolitisk uro, AI og usikre rammevilkår i Norge
– Rogaland er Norge i miniatyr, eller verden «på speed». Når vi ser tilbake i tid, ser vi at verken nedgang eller oppgang varer evig. Vår region har steget mye, og det er fortsatt gode utsikter, sier Knudsen.
Men:
– 31 prosent av bedriftslederne som har svar sier at usikre rammevilkår gjør at man holder tilbake på investeringer. Usikre rammevilkår demper investeringsvilje, sier Knudsen.
LES OGSÅ: Se hele Solamøtet i opptak
Andre funn i rapporten:
* 7 av 10 bedriftsledere ønsker mer samarbeid mellom Høyre og Arbeiderpartiet, og at det vil styrke næringslivet.
* 53 prosent av bedriftene er positive. Det er noe ned i forhold til tidligere målinger, men positiviteten råder fortsatt. Rogaland er nå på fjerdeplass blant de målte fylkene i Sør-Norge.
* Rogaland stikker seg ut positivt på bygg og anlegg i forhold til andre regioner i landet. Snittet er 48 prosent, mens det i Rogaland er 57 prosent. 50 prosent er nøytralt, som betyr at bygg- og anleggsbransjen i Rogaland er mer positive enn andre fylker i landet.
* Det er også høye vekstforventninger innen olje og gass, enn i bransjene utenfor olje og gass.
– Det er ikke så aller verst utsikter på olje og gass, men det er litt lavere vekst enn det vi har hatt før, sier Knudsen.