Skip to main content

Gunn Jorunn Aasland, direktør for by- og samfunnsplanlegging i Stavanger kommune på Agenda Bygg onsdag. Alle foto: Arne Birkemo

Agenda Bygg:

Bolig: Nå skal «alt» bygges aldersvennlig

Flere av boligene som bygges framover må være tilpasset for hele livsløpet. Det kom fram på «Slik skal regionen bygge flere aldersvennlige boliger», var tema på frokostmøtet Agenda Bygg på Site4016 onsdag. 

Arne Birkemo
Journalist

11. desember 2025

Agenda Bygg er Næringsforeningens faglige møteplass for bygg- og anleggsbransjen i Stavanger-regionen. Målet er å motivere, utfordre, samordne og stimulere næringen til å bli mer kunnskapsbasert og effektiv – og kontinuerlig sette aktuelle temaer på dagsorden.

Befolkingen i Stavanger og Sandnes blir eldre. Aldersgruppen 80 pluss er i dag 5693 personer. I 2050 vil antallet over 80 år være nærmere 13.400.

Og det er etter at man fyller 80 at helsehjelpbehovet øker betraktelig. Derfor må vi få mest mulig eldreomsorg utav hver krone, sier Gunn Jorunn Aasland, direktør for by- og samfunnsplanlegging i Stavanger kommune.

Aasland var en av foredragsholderne.

– Stavanger må bli en mer aldersvennlig by. Boligene som bygges framover må være tilpasset en aldrende befolkning. To tredjedeler av boligmassen i Stavanger er eneboliger eller småhus. Det er høyere enn andre byer. Vi har ikke hatt tradisjon for å bo oppå hverandre. Vi bor ved siden av hverandre, sier hun.

 

Utfordrende boligmasse

Men småhus, rekkehus og eneboliger er ikke spesielt godt egnet til eldre. En spredt utbyggelse betyr også lengre avstand til helsetjenester. Samfunnet er avhengig av at flest mulig bor lengst mulig hjemme, og klarer seg selv.

Derfor tenker Stavanger kommune «aldersvennlig boligbygging». Boliger som er på ett plan, bakkeplan eller har heis. Som har brede nok dører og toaletter til rullestol. Trinnfri tilgjengelighet. Som har kort vei til nærbutikk, kollektivtilbud, apotek og andre tjenester. Som har et bomiljø som stimulerer til aktivitet, felleskap og godt naboskap.

Aasland forklarer at alle boliger som bygges framover må være aldersvennlige boliger.

– Det trenger ikke bare være boliger som kun passer eldre, senior pluss eller hva man skulle kalle det. Det handler om at boligmassen som bygges må tåle en eldre befolking. Vi trenger at mye av det som kommer er utformet på en sånn måte at man kan motta helsehjelp i hjemmet. At det er gode fellesområder, hvor naboene treffes.


Fire boligtyper


Innen dette feltet presenterte Aasland fire boligtyper det vil være behov for: Aldersvennlige boliger, private fellesskap, boliger med tjenester og institusjoner.

De to første utvikles og omsettes privat, mens de to siste er i offentlig regi – med tildelingsordninger.

– Det vi trenger mest at er desidert aldersvennlige boliger og private fellesskap, og minst av boliger med tjenester og institusjoner, sier Aasland.

– Vi ønsker ikke «ghettoer» med eldreboliger. Vi kan gjerne ha en variert befolkning i denne type boliger. Poenget er at vi må ha en boligmasse som kan ta imot eldrebølgen, sier Aasland.

Tanken er at dersom man bor alene, så trenger man ikke 2-3 soverom. Da er det bedre å ha tilgang til gode attraktive fellesområder hvor man kan ha selskap, samlinger, gjestehybler, kjøkken, verksted, hobbyrom, gode uteområder og lignende.

Kommunene ønsker å få med bransjen på tankegangen. Den store elefanten i rommet er byggekostnadene. Det er dyrt å bygge. Og utviklere er nødt til å ha et visst antall boenheter for å kunne regne hjem prosjektene.

 


Bate: – Bygger allerede aldersvennlig

Carl Inge Wathne, direktør for eiendomsutvikling i Bate, holdt også foredrag. Han forteller at Bate nærmest utelukkende inkludere attraktive fellesområder i sine prosjekter.

– Mye av det vi bygger er aldersvennlig. Så er spørsmålet om vi bygger nok, med tanke på eldrebølgen som kommer, sier han.

Wathne roste blant annet Stavanger kommune, for å ligge i forkant. 

– Vi er heldige som har kommune er som ligger framme. Det er fokus på boliger med fellesarealer både i byggebransjen og i det kommunale. Bate jobber i mange kommuner. Det er stor forskjell på hvordan kommunene imøtekommer problematikken. Jeg har snakket med kommuner som sier de «har nok eldreboliger». Det tenker jo jeg er helt feil, sier Wathne.

 

Nordens beste bofellesskap?

Randi Augenstein, leder for innovasjon og forretningsutvikling i Helen & Hard og daglig leder i Vilbo fortalte om hvordan Vilbo utvikler alderstilpassede boliger sammen med kommuner.

– Vi skal bygge Nordens beste hjem og felleskap for voksne. Praktiske boliger med fellesarealer av høy kvalitet for folk flest, sier Augenstein.

 


Kan droppe krav

I Sandnes arbeider kommunen med et såkalt frikommuneforsøk, som innebærer at kommunen kan fravike gjeldende plan- og bygningsrett ved at det åpnes for forsøk med etablering av boliger som er tilrettelagt og forbeholdt personer over 60 år.

Dette fortalte Merete Jensen Sunnarvik, fagleder for avdeling byplan i Sandens kommune, mer om i sitt foredrag.

Dette kan gi fravik fra krav:

  • God tilgjengelighet til offentlig transport.
  • Minimum to boenheter i et prosjekt
  • Felles innvendig oppholdsareal på minimum 40 kvadratmeter.
  • Gesteovernatting ved mer enn 20 boenheter.
  • Felles uteoppholdsareal
  • Parkering, gjesteparkering og HC-parkering til parkering til helsepersonell.

    Da kan krav fravikes:
  • Boligsammensetning.
  • Orientering av leiligheter mot nord.
  • Solkrav for felles og private uteoppholdsareal.
  • Krav til minste felles og private uteoppholdsareal.
  • Areal til lek.
  • Areal til sykkelparkering.