11. mars 2026
23.-27. mars blir det høyteknologisk i Stavanger Forum. Da arrangeres European Robotics Forum (ERF) i Stavanger. En årlige messen er en prestisjetung messe som alle de store og betydningsfulle industri- og teknologibyene i Europa slåss om å få være vertskap for. Alle foto: euRobotics
«OL i robotikk» arrangeres i Stavanger i mars:
Snart er det tid for messen alle betydingsfulle europeiske byer slåss om
Den ledende konferansen for robotikk og KI i Europa, European Robotics Forum (ERF), arrangeres fra 23. til 27. mars i Stavanger Forum. – En gylden mulighet for Norge og Stavanger-regionen. I tillegg til utstillingen er B2B Matchmaking og Tech-tours et «must» å få med seg.
Den ledende konferansen for robotikk og KI i Europa, European Robotics Forum (ERF), arrangeres fra 23. til 27. mars i Stavanger Forum. – En gylden mulighet for Norge og Stavanger-regionen. I tillegg til utstillingen er B2B Matchmaking og Tech-tours et «must» å få med seg.
– ERF er noe alle de store og betydningsfulle industri- og teknologibyene i Europa slåss om å få arrangere. Det er stor prestisje, og har enormt markedsverdi mot hele Europa. Nå kommer messen til Stavanger. Dette er som å få OL i robotikk til Stavanger. Dette er virkelig noe som styrker vår posisjon «på karter» og som alle er nødt til å få med seg, sier Oddvar Skjæveland, regionansvarlig for Norce i Rogaland.
Han forteller at NORCE har jobbet for å få ERF til Stavanger-regionen i flere år. Plutselig ble det full treff på to store arrangementer, ADRF 25 et tilsvarende arrangement mer rettet mot beslutningstakere og regelverk i fjor høst – og European Robotics Forum som er på Stavanger Forum 23.-27. mars.
Utstillingsvindu
– Her vises fram alle innovative løsninger som regionen har å by på. Det er et godt utstillingsvindu for Stavanger-regionen til et europeisk marked. Vi er jo en region full av spennende nybrottsarbeid, enten det er industri eller landbruk, sier Norce-sjefen.
ERF arrangeres av Norce, Sintef, EU Robotics og ERF selv med god støtte fra Stavanger kommune og Næringsforeningen i Stavanger-regionen.´Representanter fra Stavanger kommune spesielt i den regionale kartleggingen av virksomheter som driver innen domenet.
– ERF er dynamisk og engasjerende, rettet mot applikasjon og innovasjon. ERF handler om kunnskapsdeling mellom forskere, ingeniører, politikk, løsninger og samarbeid. I tillegg får man muligheten til å se det siste innen robotikk, kunstig intelligens og nye spennende måter å løse oppgaver. Inspirasjon til å skape enda mer innovasjon, sier forteller Skjæveland.
1500 deltakere fra hele Europa
Det er ventet mellom 1500 og 1700 deltakere fra Norge, lokalt og hele Europa. Europeerne har meldt seg på først. Nå håper Skjæveland at det lokale næringslivet, samt alle som er interesser i robotikk, teknologi og kunstig intelligens møter opp.
Det blir utstillinger, faglige sesjoner – og ikke minst ni Tech-tours hvor lokale bedrifter åpner dørene og lar deltakerne få være med og se hva som foregår på innsiden av virksomheten. I tillegg kan man være med på B2B Matchmaking og Hackathons.
– Matchmaking er for selskaper som har plukket ut selskaper og aktører de gjerne til ha en prat med. De får anledning til å sette seg ned og ta en prat over bordet. En kjempespennende mulighet for de som er med, til å bygge nettverk og finne spennende partnerskap.
– På Tech-tours får man se hva selskapene faktisk holder på med. Dette er interessant for alle, fra den vanlige mannen i gata til andre selskaper. Her får du se ting fysisk, sier Skjæveland.
Han håper det kommer mange unge studenter på ERF.
– Og at de inspireres til å være med på framtidens løsninger, avslutter Skjæveland.
Oceaneering gleder seg til Tech-tour
Under ERF er det flere lokale bedrifter som mer med på «Tech-tours», hvor bedriftene inviterer deltakerne inn på innsiden av bedriften. En av selskapene som er med er Oceaneering.
– At ERF kommer til Stavanger er kjempeflott. Det setter virkelig Stavanger på kartet. Jeg mener også at Stavanger er en av de beste plassene å kunne ha dette arrangementet. Regionen vår er kjent for å drivkraft og innovasjon. Å få være en del av konferansen og invitere til Tech-tour hos oss, har en stor verdi, sier Erik Sæstad, daglig leder i Oceaneering.
Han sier deltakelsen på ERF handler om å dele erfaringer, rekruttering, være et utstillingsvindu og gjøre Oceaneering enda mer attraktiv.
– Jeg tror mye på erfaringsdeling. Regionen blir bare sterkere om vi kommer sammen, effektiviserer oss, får ned kostandene, ser på nye løsninger som bidrar til det grønne skiftet – samt nye industrier, som forsvarsindustrien, sier Sæstad.
– Bedre enn Powerpoint
Ifølge sjefen selv, forbinder ni av ti Oceaneering med ROV.
– Og det er vi. Fra Forus styrer våre folk ROV-er i Nordsjøen og hvor som helst. Det er jo fantastisk, men vi er så mye mer enn det. Det er høyteknologi vi holder på med, og vi er i utvikling hele tiden. På ERF får vi sjansen til å vise fram hva vi holder på med. Det er noe annet enn en Powerpoint-presentasjon. Å få se det med egne øyne, er noe helt annet. Spesielt håper jeg dette gjør oss attraktive overfor studenter – at vi motiverer ungdommen til å være med å finne fram til framtidens løsninger, sier Sæstad.