Skip to main content

Fra venstre: Jørgen Flørnæs, Rune Reimertz, Sara Svabø, Adrian Sæland, Christian Røstad, Markus Stensholt, Thea Fjelde Wanvik, Oliver Mikkelsen, Ida Osjord Stavland, Lene Hille, Ingrid Kristine Våga, Rouven Uzelmaier, Feben Tsfai og Hanne Tveit. Foto: Hanne Hernes

Unge får hospitere i styrer:

Enorm interesse: 66 søkte – disse 10 fikk plass

Onsdag kveld samlet årets kull i Styrekandidatprogrammet seg for første gang. Disse kandidatene skal utfordre det etablerte og sørge for større mangfold inn i styrene i regionen. 

Arne Birkemo
Journalist

10. april 2026

Interessen for programmet Styrekandidatene er større enn noen gang. I år mottok Næringsforeningen hele 66 søknader, og etter en grundig utvelgelsesprosess fikk 10 kandidater plass.

Bedriftene som er med på programmet, og som åpner styrerommene sine er Validé, Stavanger Utvikling, Ungt Entreprenørskap, Smed T. Kristiansen og flere som tar inn mer enn én kandidat: Pedersgata Utvikling, Blu Offshore og Blu Elektro.

Mingling styrekandidatene
Noe av det viktigste kandidatene får gjennom programmet er nettverket de bygger med de andre kandidatene og styrene hvor de hospiterer. Foto: Hanne Hernes

 

100 unge har fått erfaring

Styrekandidatprogrammet gir unge profesjonelle en unik mulighet til å få reell erfaring fra styrearbeid, samtidig som virksomhetene får tilgang til nye perspektiver, oppdatert kompetanse og nye stemmer rundt styrebordet.

Gjennom årene har programmet utviklet seg til å bli en viktig arena for å bygge fremtidens styrekompetanse i regionen.

Med årets kull har nå 100 unge profesjonelle fått reell styreerfaring gjennom ordningen.

Samtidig handler programmet om mer enn bare observasjon og læring. For mange har det vært en inngang til videre styreverv, nye nettverk og i noen tilfeller også nye karrieremuligheter.

 

MER INFO: Les mer om Styrekandidatene

 

Åpner dører

Det er særlig inspirerende å høre fra tidligere kull som i dag sitter i faste styreverv, og som forteller at deltakelsen i programmet ble et viktig springbrett videre. Flere har også opplevd at styrekandidatløpet har åpnet dører inn til virksomheter de senere har fått jobbtilbud fra.

Ida Osjord Stavland er en av årets styrekandidater. Hun jobber til daglig som manager i Deloitte og går nå inn som hospitant i styret til Validé.

– Hos min tidligere arbeidsgiver jobbet jeg med å undersøke hva som skiller gode styrer fra dårlige og hvordan de kan skape verdi for bedrifter. Det inspirerte meg til å ville lære mer om faktisk styredrift «fra innsiden» og dette programmet gir meg muligheten til det, forteller Ida Osjord Stavland.

 

FÅ DET BESTE STYRET: Finn din neste kandidat på 100-listen

Lars Nesse
Lars Nesse, seniorrådgiver i Visindi. Foto: Visindi

 

Riktig kandidat til riktig styre

En viktig del av programmet er den profesjonelle matchingen mellom kandidat og virksomhet. Dette arbeidet gjøres i samarbeid med Visindi, som bistår med å kartlegge både kandidatenes kompetanse og virksomhetenes behov.

Gjennom sin erfaring med styrerekruttering i regionen bidrar Visindi til å sikre gode og målrettede koblinger, slik at både kandidatene og styrene får størst mulig utbytte av deltakelsen.

– Kvaliteten på søkerne er høyere enn noen gang. Det er et privilegium å bli kjent med så mange dyktige og ambisiøse unge profesjonelle, sier Lars Nesse, seniorrådgiver i Visindi.

 

BEGEISTRET STYRELEDER: – Opplegget er en gavepakke til bedriftene i regionen

 

– Et unikt nettverk

For kandidatene er ikke bare innsikten i styrearbeid verdifull. Like viktig er nettverket de får tilgang til, både med hverandre og med styrene de blir en del av.

Mange styremedlemmer rekrutteres gjennom egne nettverk. Ved å gi unge profesjonelle en plass rundt styrebordet, bidrar programmet til å gjøre dette nettverket større, bredere og mer tilgjengelig for flere.

Styrekandidatene Rosenkildehuset
Samling på Rosenkildehuset hos Næringsforeningen. Foto: Hanne Hernes

– Noe av det viktigste kandidatene får gjennom programmet, er nettverket de bygger, både med de andre kandidatene og med styrene de følger. Vi vet at mange styreverv rekrutteres gjennom relasjoner og tillit. Derfor er det viktig å gi flere unge en reell inngang til disse arenaene, sier Hanne Hernes, Næringspolitisk rådgiver og leder for unge i næringslivet, i Næringsforeningen i Stavanger-regionen.

Et program som også gir tilbake til styrene

Styrekandidatprogrammet er ikke bare verdifullt for deltakerne. Også virksomhetene får mye igjen for å åpne opp styrearbeidet sitt.

Kandidatene kommer inn med nye perspektiver, fersk kompetanse og spørsmål som kan utfordre etablerte måter å tenke på. Det kan være med på å styrke styrets arbeid og bidra til mer bevisste, profesjonelle og fremtidsrettede styrer.

 

LES OGSÅ: – Å få denne erfaring i tidlig alder har vært utrolig lærerikt

 

Som del av programmet får kandidatene et heldags introkurs i styrearbeid, i tillegg til seks egne samlinger gjennom året. Her møter de erfarne styreprofiler og ressurspersoner fra regionen, og får innsikt i hvordan ulike typer styrer fungerer i praksis.

– Målet er både å ruste kandidatene til å forstå styrearbeid på et høyt nivå, og samtidig bidra til å styrke styrekompetansen i næringslivet som helhet, forklarer Hernes.

Bak programmet står fagrådet U37, som på frivillig basis bruker tid, engasjement, nettverk og kompetanse for å få programmet til å lykkes.

– Uten denne innsatsen hadde det ikke vært mulig å gi så mange unge profesjonelle tilgang til reell styreerfaring og verdifulle møteplasser i næringslivet, nevner Hernes.